zavřít
Jarmila Glazarová

prozaička, pubilicistka

Narození:
7. 9. 1901 , Malá Skála u Turnova
Úmrtí:
20. 2. 1977  ve věku 75 let,  Praha  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Váha:
přidej váhu
Barva očí:
přidej barvu očí
Barva vlasů:
přidej barvu vlasů
Postava:
přidej postavu
Národnost:
přidej národnost
Rasa:
přidej rasu
Náboženství:
přidej náboženství
Velikost bot:
přidej velikost bot
Velikost oblečení:
přidej velikost oblečení
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

19 se líbí, 7 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jarmila Glazarová byla prozaička a publicistka. Otec Jarmily Glazarové byl správcem velkostatku. Když bylo Glazarové osm let, rodina se přestěhovala do Prahy. Zde v roce 1916 zemřela matka a po přestěhování do Hořic v dalším roce i otec. Ve svých šestnácti letech nalezla Jarmila Glazarová spolu se svojí sestrou útočiště v internátní hospodářské škole v Klimkovicích ve Slezsku. Glazarová se po absolvování této školy v roce 1922 provdala. Se svým mužem lékařem, žila v Klimkovicích až do jeho smrti v roce 1934. Poté se odstěhovala opět do Prahy, kde pracovala jako úřednice. Úspěch první knihy přivedl Jarmilu Glazarovou na dráhu spisovatelky. Po 2. světové válce byla více veřejně i politicky činná. Soustředila se na publicistiku, hodně cestovala a své dojmy ztvárňovala v cestopisech a reportážích. Často také pobývala ve svém rodišti. Přispívala do řady časopisů a novin - Lidové noviny, Rudé právo, Tvorba, Literární noviny, Plamen aj. Dílo Jarmily Glazarové: Vrozené umělecké nadání Jarmily Glazarové, jazykový cit, rozsáhlé čtenářské a specifické životní zkušenosti vytvořily předpoklady pro vznik prozaického díla vysoké úrovně. Próza: Roky v kruhu - 1936, autobiografická próza o životě dvou lidí různých generací žijících v harmonii a lásce. Jde o literární debut. Vlčí jáma - 1938, psychologický román rozvíjí tragický vztah osiřelé dívky k jejímu poručníkovi. Ten však žije v despotickém manželství s mnohem starší, egoistickou a tyranskou ženou. Román byl zfilmován, v hlavní roli se představila Jiřina Šejbalová. Advent - 1939, baladicky laděný román o nešťastné ženě, která v zájmu svého nemanželského syna uzavře nerovný sňatek s brutálním statkářem. Ten však se svou milenkou a služkou trápí ji i dítě. Zoufalá matka při jednom střetu v mrazivé noci nechtíc zapálí kůlnu, v níž oba trýznitelé uhoří. Chudá přadlena - 1940, v románu zachycuje lidský život od zrození ke smrti Próza pro mládež: Zahradník Heyduk - 1944 O Lidušce, malířce pokojů - 1950 Jaro Číny - 1954 Publicistika: Leningrad - 1950, reportážní kniha z dvouletého autorčina diplomatického působení v Sovětském svazu Výmarský deníček - 1950, zachycuje dojmy z cesty do NDR Ani dálka, ani cizina - 1959, soubor reportáží z cest Píseň o rodné zemi - 1960, vedle různých článků o socialismu zařadila Jarmila Glazarová do sbírky i dřívější fejetony Místopis srdce - 1973, souborný svazek s žánrově velmi pestrou publicistickou tvorbou zeměřenou k umění a literatuře …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jarmila Glazarová byla prozaička a publicistka.

Otec Jarmily Glazarové byl správcem velkostatku. Když bylo Glazarové osm let, rodina se přestěhovala do Prahy. Zde v roce 1916 zemřela matka a po přestěhování do Hořic v dalším roce i otec.

Ve svých šestnácti letech nalezla Jarmila Glazarová spolu se svojí sestrou útočiště v internátní hospodářské škole v Klimkovicích ve Slezsku. Glazarová se po absolvování této školy v roce 1922 provdala. Se svým mužem lékařem, žila v Klimkovicích až do jeho smrti v roce 1934. Poté se odstěhovala opět do Prahy, kde pracovala jako úřednice.

Úspěch první knihy přivedl Jarmilu Glazarovou na dráhu spisovatelky. Po 2. světové válce byla více veřejně i politicky činná. Soustředila se na publicistiku, hodně cestovala a své dojmy ztvárňovala v cestopisech a reportážích. Často také pobývala ve svém rodišti. Přispívala do řady časopisů a novin - Lidové noviny, Rudé právo, Tvorba, Literární noviny, Plamen aj.

Dílo Jarmily Glazarové:

Vrozené umělecké nadání Jarmily Glazarové, jazykový cit, rozsáhlé čtenářské a specifické životní zkušenosti vytvořily předpoklady pro vznik prozaického díla vysoké úrovně.

Próza:

Roky v kruhu - 1936, autobiografická próza o životě dvou lidí různých generací žijících v harmonii a lásce. Jde o literární debut.

Vlčí jáma - 1938, psychologický román rozvíjí tragický vztah osiřelé dívky k jejímu poručníkovi. Ten však žije v despotickém manželství s mnohem starší, egoistickou a tyranskou ženou. Román byl zfilmován, v hlavní roli se představila Jiřina Šejbalová.

Advent - 1939, baladicky laděný román o nešťastné ženě, která v zájmu svého nemanželského syna uzavře nerovný sňatek s brutálním statkářem. Ten však se svou milenkou a služkou trápí ji i dítě. Zoufalá matka při jednom střetu v mrazivé noci nechtíc zapálí kůlnu, v níž oba trýznitelé uhoří.

Chudá přadlena - 1940, v románu zachycuje lidský život od zrození ke smrti

Próza pro mládež:
Zahradník Heyduk - 1944
O Lidušce, malířce pokojů - 1950
Jaro Číny - 1954

Publicistika:
Leningrad - 1950, reportážní kniha z dvouletého autorčina diplomatického působení v Sovětském svazu
Výmarský deníček - 1950, zachycuje dojmy z cesty do NDR
Ani dálka, ani cizina - 1959, soubor reportáží z cest

Píseň o rodné zemi - 1960, vedle různých článků o socialismu zařadila Jarmila Glazarová do sbírky i dřívější fejetony

Místopis srdce - 1973, souborný svazek s žánrově velmi pestrou publicistickou tvorbou zeměřenou k umění a literatuře

  • Zemřela herečka Nina Jiránková

    Novinky, 10. 10. 2014 Ve věku 87 let zemřela minulou sobotu herečka Nina Jiránková. Na filmovém plátně zazářila v polovině 50. let velkou dramatickou rolí ve Vlčkově adaptaci baladického románu Jarmily Glazarové Advent, zasazeného do drsného prostředí Beskyd. Další podobnou příležitost už nedostala. Kromě divadla měla více hereckých možností v televizi. … více

  • RECENZE: Martin Františák Vlčí jámu v Dlouhé kopal

    Novinky, 13. 9. 2014 Jako by se režiséři, jejichž první pražskou štací je Divadlo v Dlouhé, zalekli možnosti pracovat u Vltavy a zůstali daleko za pověstí, která je předchází třeba z moravských regionů. Nejvlídnější, co lze o Vlčí jámě Martina Františáka podle románu Jarmily Glazarové říct, je slovo rozpačitá. … více

Hledáte také jako: Jarmila Glazar
Rychlá navigace:novinky |diskuse

Mohli by vás také zajímat…