zavřít
Hubert Gordon Schauer

spisovatel, literární kritik

Narození:
27. 10. 1862 , Litomyšl
Úmrtí:
1892  ve věku 29 let,  Hory u České Třebové  †
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Publikoval svoje kritické stati v Literárních listech, v Národních listech. Roku 1886 napsal stať Naše dvě otázky o smyslu národní kultury a o existenci národa - zda je vůbec možné soupeřit s německým živlem. Jeho odpověď: Dobrá literatura je nám nanejvýš potřebná, neboť patří ke zdrojům velké mravní a kulturní síly, již národ potřebuje ke svému udržení. Proto musí být česká literatura národní a národní musí být i kritika. Schauer pocházel z jazykově smíšené rodiny, po maturitě v Litomyšli studoval ve Vídni právo, filosofii a jazyky. Od roku 1886 spolupracoval na Ottově slovníku naučném a publikoval v Čase, v Atheneu, v Politice, Literárních listech a v Národních listech. Zemřel ještě ne třicetiletý na tuberkulosu. Patřil k zakladatelům České moderny a spolu se svými přáteli Vilémem Mrštíkem a F. X. Šaldou vydal roku 1888 almanach „Vpád barbarů“. Schauer patřil k Masarykovu realistickému hnutí a mezi odpůrce mladočešství. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Publikoval svoje kritické stati v Literárních listech, v Národních listech. Roku 1886 napsal stať Naše dvě otázky o smyslu národní kultury a o existenci národa - zda je vůbec možné soupeřit s německým živlem. Jeho odpověď: Dobrá literatura je nám nanejvýš potřebná, neboť patří ke zdrojům velké mravní a kulturní síly, již národ potřebuje ke svému udržení. Proto musí být česká literatura národní a národní musí být i kritika.

Schauer pocházel z jazykově smíšené rodiny, po maturitě v Litomyšli studoval ve Vídni právo, filosofii a jazyky. Od roku 1886 spolupracoval na Ottově slovníku naučném a publikoval v Čase, v Atheneu, v Politice, Literárních listech a v Národních listech. Zemřel ještě ne třicetiletý na tuberkulosu.

Patřil k zakladatelům České moderny a spolu se svými přáteli Vilémem Mrštíkem a F. X. Šaldou vydal roku 1888 almanach „Vpád barbarů“. Schauer patřil k Masarykovu realistickému hnutí a mezi odpůrce mladočešství.